Kto może zainteresować się historią?

Czy dobrze napisany podręcznik jest w stanie rozbudzić w uczniu zainteresowanie danym przedmiotem? Zdecydowanie tak. To między innymi autorzy nowych wydań podręczników do szkół rezygnują z nastawienia na teorię, a zamiast tego coraz częściej sięgają po elementy praktyczne. Jednym z lepszych przykładów jest podręcznik do drugich klas szkół ponadpodstawowych poznać przeszłość 2. To nowa wersja podręcznika zgodna z podstawą programową, która oferuje o wiele więcej, niż dotychczas. Co w niej znajdziemy?

Czym właściwie zajmuje się historyk?

Poznać przeszłość 2 skupia się na epoce nowożytnej. Materiały dzielą się na część wprowadzającą do danego tematu lub zagadnienia i część rozwijającą poruszone obszary wiedzy. W każdej z części uczniowie zmierzą się z krótkimi zadaniami czy ekspresowymi testami. Swoją wiedzę rozwiną natomiast dzięki przykuwającym uwagę infografikom, zdjęciom poglądowym czy odnośnikom do innych dostępnych w sieci źródeł. Z podręcznika dowiemy się też, czym tak właściwie zajmuje się historyk i dlaczego warto rozwijać wiedzę historyczną.

Ważne procesy historyczne

Historią zainteresować się może każdy. To nauka humanistyczna, która w dużej mierze opiera się na czytaniu. To właśnie podczas tej czynności możemy poznać różne konteksty historyczne, które wpłynęły na takie, a nie inne decyzje w przeszłości. Co więcej, dzięki wiedzy teoretycznej z historii jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski z danych wydarzeń i przełożyć je na czasy współczesne. Z kolei praktyczna strona historii pozwala nam zauważyć jej cykliczność i powtarzalność.

Podręcznik Poznać przeszłość 2 (Aneta Niewęgłowska, Adam Kucharski) dla drugich klas liceum i technikum to:

– wiedza zapakowana w przystępną treść,

– odniesienia do współczesnych zjawisk,

– podręcznik dostępny w zakresie podstawowym i rozszerzonym,

– szczegółowe opracowanie epoki nowożytnej,

– jasny układ i podział na krótkie rozdziały oraz tematy,

– liczne powtórki oparte na ekspresowych testach,

– zadania o różnym stopniu trudności,

– dodatkowe ćwiczenia dla chętnych.